SAKARYA ADALET LİGİ

KURALLAR

SAKARYA

ADALET SPOR KULÜBÜ

RESMİ DAİRELER KURUMLAR ARASI

ŞEHİT MEHMET SELİM KİRAZ

 FUTBOL TURNUVASI

(3.SEZON)

MADDE 1 – AMAÇ ve KAPSAM

1.1 Bu statü; sporun kitlelere yayılması, spora ilginin artırılması, sporun her yaştaki insanın beden ve ruh sağlığını geliştirmesi, kamu kurum ve kuruluşları arasındaki iletişimin saygı, sevgi, dostluk ve hoşgörü diyaloğuna dönüşmesi amaçlarıyla Sakarya Adalet Spor Kulübü tarafından organize edilecek olup  ”SAKARYA ADALET LİGİ (3.SEZON)” için hazırlanmıştır.

MADDE 2 – LİG TARİHİ

2.1 Lig Grup aşaması maçları 22 Şubat-12 Nisan 2020, üst tur maçları (Çeyrek Final, Yarı Final,Final) 2 Haziran – 21 Haziran tarihleri arasında, Süper Kupa Final maçı 24 Haziran 2020 tarihinde yapılacaktır.

2.2 Lig başlangıç ve bitiş tarihlerinde Lig Komite Başkanı değişiklik yapmaya yetkilidir.

2.3 Katılım formlarının (Takım ismi-Takım kaptanının ismi-Takım logosu) son teslim tarihi 20 Ocak 2020 Pazartesi günü, detaylı kadro listesinin tamamı ise en geç 5 Şubat 2020 günü mesai saati sonuna kadar Sakarya İdare Mahkemesi Başkanlığı İdari İşler Müdürlüğü Kalemi’ne yapılacaktır.  (Zeki DİNÇ– Tel: 546-6726060 )

2.4  Takım kadrosunda yer alan oyunculara ilişkin istenen belgeler;

> Vesikalık Fotoğraf (1 Adet)

> Renkli Kimlik Fotokopisi veya Kurum Kimlik Fotokopisi ( Resimli-1 Adet )

> Ocak 2020 ayına ait maaş bordrosu (Kurum Tarafından Aslı Gibidir Olacak veya E-Devlet üzerinden barkod kodu olacak)

MADDE 3- KATILIM BEDELİ

3.1 Ön kayıt yaptıran takım kaptanları   kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılmış olup katılım formu ile birlikte katılım bedelini teslim edecektir. Katılım bedelini teslim etmeyen takım lige dahil edilmeyecektir. (Katılım bedeli oynadığı maç sayısına göre değişiklik göstereceğinden başvuru yapan takım sayısı belirlendikten sonra takım kaptanlarına bildirilecektir.)

MADDE 4 – FİKSTÜR ÇEKİMİ VE MÜSABAKA SİSTEMİ

4.1 Grup müsabaka programı, fikstür çekim yeri ve zamanı lige  son başvuru tarihini takip eden haftada www.sakaryaadaletligi.com web sitesinde yayınlanacaktır. 

4.2 Adalet Süper Lig fikstür çekimine bir önceki sezondan dereceye giren Başsavcılık, Sakarya Barosu, GSB Güvenlik ve İl Tarım  takımları  seri başı olarak katılacak olup diğer kalan takımlar arasından aşağıda belirtilen tabloya göre Süper Lig ve 1.Lig takımları kura çekimi yapılarak  belirlenecektir.

(İlgili takımlardan katılım olmaması durumunda bu takımların yerine 2. Sezon başarı durumuna göre Lig Yönetim Kurulunca takımlar belirlenecektir)

Süper Lig ve 1. Lig belirleme statüsü;

  • Turnuvaya katılan hiçbir yeni takım Süper Lig aşamasından başlayamaz!
  • Katılım eksikliği durumunda Süper Lige katılacak ekstra takım ihtiyacı olursa Lig Yönetim Kurulunca karar alınır!
  • Turnuvaya dahil olmayan takımların yerine başvurusu kabul olmayan takımlardan ekleme yapılacaktır.

ADALET SÜPER LİG

4.3 Adalet Süper Lig 8’er takımlı A Grup ve B Grup olmak üzere 2 grupta, tek devreli lig usulü ile oynanır. Galibiyet +3 puan, beraberlik +1 puan, mağlubiyet -1 puan olarak belirlenmiştir.

4.4 Adalet Süper Lig’ tek devreli lig müsabakaları sonunda her iki grupta 7 ve 8. sıraları alan  4 takım direk Adalet 1. Lige düşer, her iki grubunun 5 ve 6. sırasını bitiren takımlar kendi aralarında çapraz eşleşme ile PLAY-OUT maçı oynayıp kaybeden takımlar Adalet 1. Lige düşen son takımlar olur.

4.5 Her iki grupta 1 ve 4. sıraları alan takımlar ‘’Birinci  Eşleşmeyi’’ 2. ve 3. sıraları alan takımlar ikinci eşleşmeyi teşkil etmiş olup,  Çeyrek Final ve  Yarı Final müsabakaları çift  maç eleme usulü ile devam eder.

Geçici Madde 1 ;*** 1 ve 4. sıraları alan takımlar ‘’Birinci  Eşleşmeyi’’ 2. ve 3. sıraları alan takımlar ikinci eşleşmeyi teşkil etmiş olup,  Çeyrek Final ve  Yarı Final müsabakaları TEK maç eleme usulü ile devam eder.

4.6 Grup maçlarında iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır;


>Eş puanlı takımların birbirleriyle oynadıkları müsabakalardan bir puan tablosu oluşturulur.

>Tabloda önce puana,sonra averaja, gerekirse attığı gol fazlasına bakılır.
>Eşitlik devam ediyorsa aynı sırayla genel averaja bakılır.
>Eşitlik genel averajla da çözülmezse hükmen mağlubiyeti olmayan takım üst sırada yer alır.
>Eşitlik yine bozulmazsa grup müsabakalarında görülen sarı ve kırmızı kartlara bakılır (sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır).
>Eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında kura çekilişi yapılacaktır.

4.7 Çeyrek Final ve Yarı Final Müsabakalarında, galibiyet sayılarının eşit olması halinde averaj göz önüne alınır ve rakip takımın sahasında daha fazla gol atan takım tur atlar. Bu durumda da eşitlik devam ederse beşer dakikalık iki uzatma devresi oynanır. Uzatma devrelerinde gol atılmazsa kazanan takım penaltı sonucunda belirlenir.

Geçici Madde 2 ; ***Çeyrek Final ve Yarı Final Müsabakalarında maç berabere biterse beşer dakikalık iki uzatma devresi oynanır. Uzatma devrelerinde gol atılmazsa kazanan takım penaltı sonucunda belirlenir.

4.8 Final müsabakası Sakarya Adalet Ligi Yönetim Kurulu tarafından tespit edilecek sahada tek maç eleme usulüyle oynanır. Kazanan takım SAKARYA ADALET SÜPER LİG 3.SEZON şampiyonu olur.

ADALET 1.LİG

4.9 Adalet 1.Lig 8’er takımlı C Grup ve D Grup olmak üzere 2 grupta, tek devreli lig usulü ile oynanır. Galibiyet +3 puan, beraberlik +1 puan, mağlubiyet -1 puan olarak belirlenmiştir.

4.10 Her iki grupta 1 ve 4. sıraları alan takımlar ‘’Birinci  Eşleşmeyi’’ 2. ve 3. sıraları alan takımlar ikinci eşleşmeyi teşkil etmiş olup,  Çeyrek Final ve  Yarı Final müsabakaları çift  maç eleme usulü ile devam eder.

Geçici Madde 3 ; ***1 ve 4. sıraları alan takımlar ‘’Birinci  Eşleşmeyi’’ 2. ve 3. sıraları alan takımlar ikinci eşleşmeyi teşkil etmiş olup,  Çeyrek Final ve  Yarı Final müsabakaları TEK maç eleme usulü ile devam eder.

4.11 Yarı Final Müsabakalarında, galibiyet sayılarının eşit olması halinde averaj göz önüne alınır ve rakip takımın sahasında daha fazla gol atan takım tur atlar. Bu durumda da eşitlik devam ederse beşer dakikalık iki uzatma devresi oynanır. Uzatma devrelerinde gol atılmazsa kazanan takım penaltı sonucunda belirlenir.

Geçici Madde 4 ; ***1 ve 4. sıraları alan takımlar ‘’Birinci  Eşleşmeyi’’ 2. ve 3. sıraları alan takımlar ikinci eşleşmeyi teşkil etmiş olup,  Çeyrek Final ve  Yarı Final müsabakaları TEK maç eleme usulü ile devam eder.

4.12 Final müsabakası Sakarya Adalet Ligi Yönetim Kurulu tarafından tespit edilecek sahada tek maç eleme usulüyle oynanır. Kazanan takım SAKARYA ADALET 1. LİGİ 3.SEZON ŞAMPİYONU olur.

4.13 Çeyrek Final Müsabakaları sonucunda yarı finale kalan 4 takım Süper Lige yükselmeye hak kazanırlar.

4.14 Çeyrek Final Müsabakaları sonucunda elenen 4 takım playout (kura ile) oynatılarak galip gelen 2 takım üst lige çıkmaya hak kazanırlar.

ADALET KUPASI

4.15 3. Sezon Açılış Ligi kapsamında Adalet Kupası düzenlenmeyecektir.

ADALET SÜPER KUPASI

4.16 3. Sezon Açılış Ligi sonunda SÜPER LİG şampiyonu ve 1. LİG şampiyonu olan takımlar arasında oynanacaktır.

MADDE 5 – KATILIM ŞARTLARI, OYUNCULARIN UYGUNLUĞU

5.1  Lige Sakarya İlinde  Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görev yapan ve/veya bu Kurumlarda son 6 aydır çalıştığını belgeleyen personeller ön kayıt başvurusu yapabilecek olup, ön kaydı kabul edilen takım www.sakaryaadaletligi.com  web sitesinde yer alan katılım formunu ve istenen diğer belgeleri, Lig komite başkanına (Sakarya İdare Mahkemesi Başkanlığı İdari İşler Müdürlüğü Kalemi’ne) teslim edilecektir. Son başvuru tarihinden sonra evrak teslimi kabul edilmeyecektir. (1. ve 2. Sezon katılım gösteren takımlar istisnadır!)

5.2  Ücretli öğretmenlik yapan kişiler, özel okullarda öğretmenlik yapan kişiler, geçici-mevsimlik sözleşmeli olarak çalışan kişiler, İŞKUR üzerinden geçici süreli çalışan personeller, takım kadrolarında yer alamazlar.

5.3 Kurumlar arası görevlendirme ile çalışan kişiler görev sürelerinin 6 (altı) aydan fazla olması suretiyle ligde mücadele edecek kurum takımında oyuncu yer alabileceklerdir.

5.4 Kurum içi görevlendirme ile çalışan kişiler görev sürelerine ve unvanlarına bakılmaksızın Ligde görevlendirildikleri kurum yada kadrolarının bağlı olduğu kurum takımında oyuncu olarak yer alabileceklerdir.

5.5 Personel uygunluğu için yanlış beyan ve taahhütte bulunan takım kaptanları veya takım sorumluları ile ilgili resmi bildirim yapılacaktır. Ayrıca bu nedenlerden dolayı söz konusu takım Ligden diskalifiye edilecektir.

5.6 Kurum takımları Sakarya İli dışından  kendilerine bağlı kurumlarda görevli personeli oyuncu olarak yazıp oynatamazlar.

MADDE 6 – OYUNCULARIN UYGUNLUĞU

6.1 Takım kadro Listesi en fazla 15 (On beş) kişiden oluşur. Ancak ilgili esame listesinde sadece 12 kişi yer alabilecektir.

6.2 Takım kadrolarında yeralan oyuncuların amatör  kulüplerde vizeli-vizesiz ve/veya lisanslı olarak son 2 yılda oynamış/oynayan oyunculardan sadece 2 (iki) futbolcu yer alabilir.

6.3 Takım listesinde başka kurumda görev yapan (transfer) en fazla 2 + (1*) oyuncu bulundurabilirler. Oyuncuların çalıştığı kurumun turnuvaya katılması şartı aranmaz.

(*+1) oyuncunun sadece kaleci olarak oynama zorunluluğu bulunmaktadır. Kaleci olarak alınan oyuncu diğer pozisyonlarda görev yapamaz!

6.4 Turnuvaya katılmış başka bir takımdan oyuncu transfer edilirken ilgili takım kaptanının Muvafakat yazısı istenecektir. Muvafakat alamayan oyuncu başka bir takımda görev alamaz. Ancak eğer ilgili takım o sezon ki turnuvaya katılım sağlamamış ise muvafakat şartı aranmaz!

6.5 Geçici Madde 5 ; ***Pandemi dolayısıyla ertelenen ve bu süreçte tayin, futbolu bırakma, sakatlık vb. gibi durumlara karşı takımların mağdur olmaması adına kadrodan çıkarılan oyuncu statüsünde (TRANSFER ve DİĞER ŞARTLARA TAM UYGUNLUK SAĞLANMASI ŞARTIYLA) tüm takımlara en fazla 5 oyuncu değiştirme/transfer hakkı tanınmıştır.(Takımlar arası oyuncu  transferi bu kurala dahil değildir)

*Kadrosunda yukarıda ki kurala aykırı şekilde oyuncu bulundurduğu tespit edilen takım turnuvadan ihraç edilecektir.

MADDE 7 – MÜSABAKAYA 4 KİŞİDEN AZ GELİNMESİ,HİÇ GELİNMEMESİ VEYA OYUNCU LİSANSLARININ GETİRİLMEMESİ DURUMU

7.1 Müsabakaya belirlenen saatten 10 dakika önce 4 (dört) kişiden az bir kadro ile gelen veya hiç gelmeyen ve bu nedenden dolayı oynanmayan müsabakalarda, müsabakaya gelmeyen takımlardan 3-0 hükmen mağlubiyetin yanında 3 puanı silinir.

7.2 İki hükmen mağlubiyet alan takım turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı maçlar aynen tescil edilir. Kalan maçları ise 3-0 mağlup ilan edilir (hükmen).

7.3 Takım kaptanları veya teknik sorumluları  esame listesini maçın başlamasına 10 dakika kala gözlemciye ibraz etmek zorundadır. (Esame listesinde ismi bulunmayan oyuncu maçta oynatılamaz) 

7.4 Olağan üstü durumlar hariç mazeretler kesinlikle kabul edilmeyecektir.

MADDE 8 – LİG SORUMLULUKLARI VE MÜSABAKA GÜNLERİ

8.1 Müsabaka hakem atamaları Lig Komite Başkanı tarafından yapılacaktır.

8.2 Müsabaka gözlemci atamaları Lig Komite Başkanı tarafından yapılacaktır.

8.3 Müsabakalar sonrası olası disiplin cezaları, ADALET LİGİ YÖNETİM KURULU tarafından karara bağlanacaktır.

8.4 Müsabakalar cumartesi ve pazar günleri oynanacak olup, müsabaka saatleri Lig Komite Başkanı tarafından  belirlenecektir.Müsabakaların gün ve saati kesinlikle değişmeyecektir.

8.5 Müsabakalar Efsane Halı sahasında  oynanacak olup maçların görüntü kayıtları www.sosyalhalısaha.com sitesinden maçın bitimi sonrası izlenebilecektir.

8.6. Lig müsabakalarının maç skoru,esame  listeleri ve maç istatislikleri CANLI SKOR olarak www.sakaryaadaletligi.com sitesinde anlık verilecek olup, puan cetvelleri, istatislikler (Gol Kralı, Sarı Kart ve Kırmızı Kart gören futbolcular ) haftanın karması ve haftanın takımı gibi bilgiler müsabakaların oynandığı hafta ilk mesai gününde sitede yayınlanacaktır.

8.7 Web sitesinde ilan edilen tüm müsabaka bilgileri takım kaptanlarına yapılan bildiri niteliği hükmünde olup hiçbir takım kaptanlarına yazılı olarak veya sözlü olarak bildiri yapılmayacaktır.

8.8 Müsabaka başlangıcında, devamında ve sonrasında, güvenlik, tribün olaylarında, şiddet ve düzensizliğin önlenmesi ile ilgili bütün sorumluk takım kaptanlarına ve/veya takım sorumlularına aittir.

8.9 Fikstür çekimlerinde birinci takım ev sahibi sayılacak olup, müsabakada formaların aynı olması halinde deplasman takımı forma değiştirecektir.

MADDE 9 – İTİRAZLAR VE DİSİPLİN İHLALLERİ

9.1 Müsabaka hakemleriyle ilgili itirazlar ve öneriler, gözlemciler ile ilgili itirazlar ve öneriler, müsabaka cezaları ile ilgili itiraz ve önerileri dilekçe yoluyla Lig Komite Başkanı’nın telefon numarasına WhatsApp   yoluyla takım kaptanı tarafından gönderilecektir.

9.2 Müsabaka da kırmızı kartla oyunda ihraç edilen oyuncunun ilgili müsabakayı takip eden ilk 24 saat için de savunma yazma hakkı mevcuttur. Yazılan savunmalar, Adalet Ligi Yönetim Kuruluna yazılacak ve Lig Komite Başkanı’nın telefon numarasına takım kaptanı tarafından WhatsApp yoluyla gönderilecektir.

9.3 Kırmızı kart cezası, fairplay dışı eylemler ve söylemler müsabaka hakemi ve gözlemcinin hazırladığı rapor doğrultusunda Adalet Ligi Yönetim Kurulu tarafından Disiplin statüsüne göre karara bağlanacaktır.

9.4 Sarı kartlar bir sonraki müsabakalara taşınmayacak olup, maç içerisinde ikinci Sarı Kart sonrası görülen kırmızı kart Adalet Ligi Yönetim Kurulu tarafındanDisiplin statüsüne göre karara bağlanacaktır.

MADDE 10 –KUPA ve MADALYA

10.1 Sakarya Adalet Ligi felsefesinde maddi ödül yoktur. Süper Lig birinci, ikinci ve üçüncü olan  takımlara kupa madalya, Adalet 1.Lig gruplarını birinci, ikinci ve üçüncü olan takımlara kupa ve madalya, bireysel olarak başarı elde eden sporculara plaket verilecektir. Bir ömür boyu hatıra olarak saklanacaktır.

MADDE 11 – DİĞER HUSUSLAR

11.1 Müsabakalar 25’ar dakikalık iki devre halinde oynanacak, 5 dakikalık devre arası uygulaması yapılacaktır.

11.2 Müsabakalar 7’şer kişilik takım kadrolarıyla oynanacaktır. Takımlar müsabakada 4 oyuncu değiştirebileceklerdir. Oyuncu değişikliği ile oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna giremeyecektir.

Geçici Madde 6 ; ***Müsabakalar 7’şer kişilik takım kadrolarıyla oynanacaktır. Takımlar müsabakada 5 oyuncu değiştirebileceklerdir. Oyuncu değişikliği ile oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna giremeyecektir.

11.3 Müsabaka başlamadan önce sahayı terk etmek, ya da müsabaka esnasında herhangi bir sebeple kadronun 4 (dört) kişiye inmesi durumu (bu durumda müsabakaya devam edilmez) hükmen yenik sayılma nedenidir.

11.4 Müsabakada çivili dişli krampon giymek yasaktır, müsabaka oynanma esnasında oyuncunun çivili dişli krampon giydiğini hakem veya gözlemci tarafından farkedildiği takdirde giyen oyuncu müsabakadan direk ihraç edilecektir.

11.5 Grup ve Kupa  müsabakalarında kırmızı kart gören oyuncuların alacakları maç oynamama cezasını çekmeden final müsabakalarında oynayamazlar.

11.6 Sakarya Adalet Ligi (2.Sezon)’ da alınan cezalar 3.sezona aktarılmayacaktır.

11.7 Adalet Liginde, statü ve talimatlar dışındaki itilaflarda Adalet Ligi Yönetim  Kurulunun vereceği kararlar geçerli olacaktır.

11.8 Turnuva https://sakaryaadaletligi.com/ adlı web sitesinden takip edilebildiği gibi cep telefonları üzerinden de “Sakarya Adalet Ligi” android uygulamasıyla takımlar ile ilgili haberler, puan durumu, kart ve gol krallığı istatistikleri,maç başlamadan 10 dk. önce oynanacak maç ile ilgili kadro bilgileri gibi birçok bilgi sürekli güncellenerek kullanıcılara aktarılarak buradan da takip edilebilecektir.

11.9 Sakarya Adalet Ligine katılan tüm takımlar kuralları ve detayları kabul etmiş sayılır.

NOT

(1) Kurallar takım kaptanlarının önerileri üzerine tasarlanıp hazırlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Call Now Button0545 937 54 54